Stara Karczma w Jeleśni www.starakarczma.eu
Zabytkowa, drewniana, XVIII wieczna karczma w Jeleśni (10 km od hotelu) wita swoich Gości napisem
„Cyś to chłopie osaloł, cy ty ni mos rozumu, karcma stoi u drogi, a ty idzies do domu”.
Polecamy, warto tam zaglądnąć, zamówić regionalny przysmak np. Kotlet Harnaś, czy Rarytas Bacy, poczytać o historii tego niezwykłego miejsca.
… w XVII i XVIII wieku w Beskidach grasowało wielu zbójników – często zaglądali oni do jeleśniańskiej karczmy, prawdopodobnie również okradając jej klientów. Jednym z nich był Jurek Fiedor zwany Proćpakiem (dopóki nie ukarano go śmiercią w pobliskiej Kamesznicy).

 

Kościół Parafialny w Jeleśni
Pierwotnie był to kościół drewniany, zbudowany około 1584 roku. W roku 1636 kościół w Jeleśni został poświęcony i nadano mu imię świętego Wojciecha. W latach 1693 – 1702 powstał w Jeleśni kościół murowany, barokowy, jednonawowy. Obecny kościół został powiększony przez dobudowanie naw bocznych i wieży staraniem w latach 1778 – 1785.
W jeleśniańskim kościele znajduje się kilka cennych zabytków sztuki.

Góra Żar
Z nagiego wierzchołka góry Żar (761 m n.p.m.) rozpościera się wspaniała panorama okolicy: łagodne pasma Beskidu Małego, domki rozsiane w dolinach i na zboczach, a za górami rozległa równina pogórza. U stóp – Kaskady Soły, czyli trzy sztuczne jeziora opadające stopniami lśniących tafli.  Góra Żar ma dziwną właściwość. W pewnym miejscu na krętej drodze przedmioty (np. pozostawiony na jałowym biegu samochód), zamiast staczać się w dół, pozornie przemieszczają się ku górze. Warto to zobaczyć, podobnie jak niezapomniane widoki na okoliczne szczyty.

Niezwykłą atrakcją Żaru jest również elektrownia szczytowo-pompowa. Owalny, betonowy zbiornik o wymiarach 650 x 250 m i głębokości prawie 30 m na szczycie góry jest na przemian napełniany i opróżniany.

  

Wodospad w Sopotni
W Sopotni Wielkiej znajduje się najwyższy w Beskidach wodospad o wysokości 12 m, uznany za pomnik przyrody. W jego pobliżu jest także grupa starych drzew (kilka sosen i modrzew), między nimi stoi pomnik mieszkańców poległych podczas II wojnie światowej.

Polaris (Sopotnia) – „ASTROTURYSTYKA” – przegląd najciekawszych atrakcji związanych z szeroko rozumianą astroturystyką oferowaną przez Stowarzyszenie POLARIS – OPP dla szkół, turystów, grup zorganizowanych jak i osób indywidualnych www.polaris.org.pl

 

 
Facebook