TRASY ROWEROWE
W Korbielowie istnieje kilka tras rowerowo – spacerowych. Składają się z kilku pętli, każda oznaczona kolorem: żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim. Trasy położone są w dolinie, również biegną przez niższe góry (np. Weska, Furmaniec) i wzniesienia. Wszystkie częściowo biegną przez ulice w Korbielowie (ul. Beskidzka, Krzesakowa, Widokowa, Graniczna, Pod Weską), więc każdą z nich można rozpocząć z każdego miejsca noclegowego, bądź publicznego parkingu (parking koło zajazdu Smrek, parking przy wyciągach na Pilsko). W większości biegną przez tereny zielone, lasy, łąki, pola. Dzięki dobrej nawierzchni ścieżek można wygodnie pokonywać duże odległości, oglądać piękne krajobrazy z Pilskiem i Babią Górą w tle, a także obserwować przyrodę.
Trasy są bardzo dobrze oznakowane tabliczkami, jeśli rozpoczniemy trasę przy którejś z tabliczek (np. od parkingu koło zajazdu Smrek), to na pewno uda się nam pokonać całą pętlę.

Trasy rowerowe w gminie Jeleśnia (PDF – do wydruku)

Trasa Nr 1
Rozpoczyna się na parkingu przy posterunku Policji na ul. Jana Kazimierza, dalej biegnie ul. Starowiejską, przekracza most na Koszarawie „U Piergiesów” i kieruje się na Rówienki, dalej drogą do Pewli Wielkiej gdzie wstępuje na drogę krajową, którą dojeżdżamy do ul. Starowiejskiej i powracamy do miejsca startu.
Długość trasy: 7,2 km
Trasa średnio trudna

Trasa Nr 2
Początek trasy ma miejsce na parkingu obok mostu pod Janikową Grapą. Prowadzi stromą drogą biegnącą zboczem Janikowej Grapy, dalej przez przysiółek Madeje, po czym wkracza na drogę wojewódzką gdzie następuje skręt w kierunku Jeleśni. Dalej ul. Szkolną do drogi krajowej i powracamy do miejsca startu.
Długość trasy: 10,2 km
Trasa bardzo trudna

Trasa Nr 3
Początek w miejscu trasy nr 1, parking przy posterunku Policji na ul. Jana Kazimierza. Po przejechaniu 200 m w dół, w kierunku Żywca skręcamy w lewo i dalej żółtym szlakiem turystycznym przekraczamy kładkę na potoku Sopotnia. Dalej trasa biegnie na  szczyt  wzniesienia  Żor  (Żar),  następnie  drogą  leśną  usytuowaną  na  granicy  z gminą Świnna zjeżdżamy nieco w dół aby następnie podjechać na wzniesienie Kiczory i Gronia. Dojeżdżamy do drogi Juszyna-Sopotnia Mała, którą kierujemy się do Sopotni. Następnie docieramy do drogi krajowej wijącej się wzdłuż sopotniańskiego potoku, dojeżdżamy nią do skrzyżowania z drogą główną, skręcamy na lewo i tak zamykając pętlę powracamy do miejsca startu.
Długość trasy: 16 km
Trasa średnio trudna

Trasa Nr 4
Rozpoczyna się w Sopotni Wielkiej Wodospadzie, kieruje się w dół i po przejechaniu 500 m odbija na prawo, przy budynku kółka rolniczego i wiedzie droga rolniczą biegnącą stokami góry Krzyżowa, po czym dojeżdżamy do wsi Krzyżowa. W okolicy baru „Pod Miodowcem” wjeżdżamy na drogę krajową skręcając na lewo i kierujemy się w stronę Jeleśni. Dojeżdżamy do rynku, tu trasa przed Starą Karczmą skręca na lewo i drogą przez tzw. Gaikę (na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo) powracamy do Sopotni Wielkiej.
Długość trasy: 13,6 km
Trasa średnio trudna

Trasa Nr 5
Rozpoczyna się w Jeleśni na rynku i biegnie drogą do Sopotni Wielkiej Kordonu (biegnie tak samo jak ostatni fragment trasy nr 4) gdzie trasa zawraca. Powrót ta samą drogą do Sopotni Wielkiej Wodospadu gdzie trasa skręca w lewo na przysiółek Średniówka i dalej biegnie drogą do Sopotni Małej. Na wysokości ośrodka zdrowia skręcamy  w  prawo  na  drogę  główną,  która  przez  Gaikę  zaprowadzi nas  do  rynku  w Jeleśni.
Długość trasy: 24 km
Trasa łatwa

Trasa Nr 6
Oznakowanie trasy rozpoczyna się przed budynkiem ośrodka zdrowia w Krzyżowej po czym odbija ona na drogę na Krzyżówki. Dochodzi do żółtego szlaku turystycznego, wydostaje się na szczyt Watówki, Jabłonowskiej i Baranówki. Następnie droga leśną biegnącą przez obniżenie Jaworzyny kierujemy się z powrotem do Krzyżowej. Ostatni odcinek trasy biegnie drogą wojewódzką, którą dojeżdżamy do miejsca startu.
Długość trasy: 10,2 km
Trasa średnio trudna

Trasa nr 7
Początek trasy na parkingu przed ośrodkiem zdrowia w Krzyżowej. Dojeżdżamy do żółtego szlaku turystycznego a następnie na skrzyżowaniu dróg polnych skręcamy w lewo, zjeżdżamy w dół, wzdłuż potoku Jabłonowskiego, w kierunku Przyborowa. Po dotarciu do Przyborowa skręcamy w lewo i drogą krajową przez Jeleśnię powracamy do Krzyżowej.
Długość trasy: 15,7 km
Trasa łatwa

Trasa Nr 8
Od parkingu przed ośrodkiem zdrowia w Krzyżowej kierujemy się w kierunku Krzyżówek, do drogi, którą prowadzi żółty szlak turystyczny. Dalej dojeżdżamy do Watówek, których stokami docieramy do granicy państwa. Następnie szlakiem czerwonym osiągamy Beskid Krzyżowski (Szelust), za którym skręcamy w prawo na żółty szlak turystyczny i zjeżdżamy do Korbielowa Górnego. Stąd prosto w dół jedziemy w kierunku Korbielowa.
Długość trasy: 11,6 km
Trasa średnio trudna

Trasa Nr 9 A
Od parkingu przy wyciągu narciarskim „Kuligówka” w Korbielowie przejeżdżamy około 300  m  w  kierunku  przejścia  granicznego  i  za  pensjonatem  „Darz  Bór”  skręcamy  w lewo i po przekroczeniu potoku Glinnego wydostajemy się na Polanę Gawlasie. Dalej dojeżdżamy do przejścia granicznego i drogą krajową zataczając niewielką pętlę powracamy do miejsca rozpoczęcia trasy.
Długość trasy: 5 km
Trasa łatwa

Trasa Nr 9 B
Podobnie jak w przypadku poprzednim zaczyna się przy parkingu koło wyciągu „Kuligówka”. Zjeżdżamy drogą krajową w kierunku centrum Korbielowa. Na wysokości baru „Pod Pilskiem” skręcamy w prawo w drogę do Korbielowa Górnego. Po wyminięciu cmentarza podjeżdżamy pod Weskę, nastepnie skręcamy w prawo i drogą gruntową kierujemy się do Korbielowa – Kamiennej. Kolejny odcinek trasy biegnie wzdłuż potoku i drogą tą wydostajemy się na drogę krajową, którą powracamy do parkingu.
Długość trasy: 5 km
Trasa łatwa

Trasa Nr 10
Początek  trasy  znajduje  się  na  parkingu  przy  wyciągach  narciarskich  GAT  w Korbielowie. Początkowy odcinek trasy biegnie nartostradą obok wyciągu aż do Szczawin. Dalej, za Szczawinami skręcamy w prawo, wjeżdżamy na połogi płaj, którym jedziemy w kierunku Buczynki. Mijamy Polanę Buczynkę i dalej stokami Czarnego Gronia dojeżdżamy do Soliska. W tym miejscu skręcamy w prawo i nartostradą przez polanę Byk zjeżdżamy do drogi asfaltowej wiodącej w kierunku parkingu przy wyciągach GAT.
Długość trasy: 6,1 km
Trasa trudna

Trasa Nr 11
Trasę wytyczono w oparciu o szlaki turystyczne. I tak początek pętli znajduje się przy Zajeździe „Smrek” w Korbielowie. Jedziemy za niebieskimi znakami turystycznymi, które wyprowadzą nas na Przełęcz Przysłopy. Tu spotykamy znaki czarne, z którymi przez Uszczawne, Malorkę, Buczynkę, Halę Górową i Skałkę docieramy do Hali Miziowej. Powrót z Hali Miziowej odbywa się nartostradą nr 5 (uwaga – bardzo stromy zjazd) przez Szczawiny do Korbielowa Kamiennej.
Długość trasy: 11,6 km
Trasa trudna

Trasa Nr 12
Od Domu Strażaka w Sopotni Małej jedziemy drogą krajową do skrzyżowania i dalej drogą główną w kierunku Sopotni Wielkiej. Całość trasy poprowadzono działami Sopotni Małej bez wyraźnych punktów orientacyjnych. Z tych też powodów należy zwracać uwagę na oznakowanie trasy tabliczkami informacyjnymi.
Długość trasy: 6,2 km
Trasa łatwa

 
Facebook